Implant nasıl yapılır?

implant nasıl yapılır?

implant nasıl yapılır?

İmplant nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce implantın ne olduğunu kısaca ifade edelim. Dental implantlar, diş eksikliğini ortadan kaldırmaya yönelik çene kemiği içerisine veya üzerine yerleştirilen implant adlı alt yapı sayesinde tutuculuğunu sağlayan titanyum maddeden üretilen protez yapılara denir. Basitçe ifade etmek gerekirse, implant yapay bir dişin çene kemiği içine yerleştirilmesidir.

Diş implant nasıl yapılır?

İmplant tedavisinin aşamaları  şöyledir:

1) Muayene aşaması

implant muayenesiHastanın ağız muayenesi yapılır. Bu aşamada ilk olarak hastanın genel sağlık durumu test edilir, röntgenler çekilir. Hastanın ağız sağlığı durumu yani diş etlerinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı, tartar temizliği vs. gibi işlemlerin yapılması gerekiyorsa bunlar yapılır. Bruksizm yani halk arasındaki adıyla diş gıcırdatma alışkanlığı ya da dişlerini düzenli fırçalayıp fırçalamadığı gibi durumlar tespit edilir. Yeteri miktarda kemik bulunup bulunmadığına bakılır. Yapılan işlemler sonucu kemik yapısı yetersiz bulunursa kemik bazı yöntemlerle kalınlaştırılır. Kemik kalınlaştırma işlemi implant tedavi süresinin uzamasına neden olabilir.

2) Planlama aşaması

İmplantın ikinci aşaması planlama aşamasıdır. Bu aşamada implant ya da halk arasındaki adıyla söyleyecek olursak çakma diş veya vidalı dişin yapılacağı bölgenin dokusuna bakılır. Yapılan muayeneler sonucu hastanın durumu implant tedavi yöntemine elverişli ise implant yani vidalı dişin çapı belirlenir.

3) İmpantın yerleştirilmesi

Diş implantı, diş eti küçük bir kesik ile açılarak kemiğin içerisinde yuva oluşturulur ve implant diş buraya yerleştirilir.Vidanın yerleştirileceği yer açılır ve çapı belirlenmiş olan vida bu bölgeye yerleştirilir. Bu işlemin hemen ardından protez yapılamaz. Protezin yapılabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre de yaklaşık 3 ay kadardır. Belirtilen bu zaman zarfından sonra protez yapılabilir.

implant-nasil-yapilir

implant nasıl yapılır?

Diş implantı acıtır mı?

Genellikle diş implantı lokal anestezi ile yapılır. Fakat genel anestezi de kullanılmaktadır.  Lokal anestezi ve genel anestezinin birbirinden farkı ise lokal anestezide hastanın bilici yerindeyken genel anestezide ise hasta uyutulur. Diş implantı uygulamasından sonra çok büyük bir ağrı duyulmamaktadır.

ÖZET

İmplant tedavisinin çeşitli aşamaları vardır. İmplant tedavisine başlamadan önce ilk olarak hastanın sağlık açısından implant tedavisine uygun olup olmadığına bakılır. Bu aşamada hastanın çene kemiğin implant uygulamasına elverişli olup olmadığı araştırılır. Çeşitli implant tedavi yöntemleri bulunduğundan implant tedavisinin nasıl yapılacağı implantın türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi implatın uygulanacağı çene kemiğinin durumuna göre de değişiklik gösterebilecektir.

implant nasıl yapılır başlıklı bu makalenin yanı sıra implant fiyatları makalemizi de okumanızı öneriririz.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter1Share on Google+0Email this to someone

Yorumlar

    • İmplant Uzmanı der ki

      Merhaba Mehmet Bey,

      Yazımızda da belirtildiği üzere implant yapılırken uygulanan anestezi yöntemleri ile herhangi bir diş hekimliği uygulaması yapılırken kadarki acı duymazsınız. Ancak anestezinin etkisi geçtiğinde geçici bir süre ağrı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir