Implant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisine başlamadan önce yapılacak ilk iş hastanın sağlık açısından implant tedavisine uygun olup olmadığına bakmaktır. Hastanın çene kemiğin implant uygulamasına elverişli mi değil mi diye bakılması gerekir.

İmplantın çeşitleri bulunmaktadır. Bu yüzden implant tedavisinin nasıl yapılacağı implantın türüne göre değişiklik gösterebileceği gibi implatın uygulanacağı çene kemiğinin durumuna göre de değişiklik gösterecektir.

İmplant tedavisinde tedavi planlaması yapılır. Bu işlem yapıldıktan sonra hastanın genel sağlık durumu test edilir. Röntgenler çekilir. Yapılan bu işlemler sonucunda hastanın durumunun implant tedavisine uygun olup olmadığına karar verilir. Hastanın bruksizm yani halk arasındaki adıyla diş gıcırdatma alışkanlığı ya da dişlerini düzenli fırçalayıp fırçalamadığı gibi durumlar tesbit edilir. Yeteri miktarda kemik bulunup bulunmadığına bakılır. Yapılan işlemler sonucu kemik yapısı yetersiz bulunursa kemik bazı yöntemlerle kalınlaştırılır. Bu işlemin yapılması implant tedavi süresinin uzamasına neden olacaktır. Hastanın ağız muayenesi yapılır. Bu muayene de hastanın ağız sağlığı durumu yani diş etlerinin tedaviye ihtiyacı olup olmadığı tartar temizliği vs. gibi işlemlerin yapılması gerekiyorsa implant uygulamasına başlamadan önce bunların yapılması gerekmektedir.  İmplant ya da halk arasındaki adıyla söyleyecek olursak çakma diş veya vidalı dişin yapılacağı bölgenin dokusuna bakılır. Yapılan muayeneler sonucu hastanın durumu implant tedavi yöntemine elverişli ise implant yani vidalı dişin çapı belirlenir. Vidanın yerleştirileceği yer açılır ve çapı belirlenmiş olan vida bu bölgeye yerleştirilir.

İMPLANT DİŞ NASIL YAPILIR?

Diş implantı, diş eti küçük bir kesik ile açılarak kemiğin içerisinde yuva oluşturulur ve implant diş buraya yerleştirilir. Fakat bu işlemin hemen ardından protez yapılamaz. Protezin yapılabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre de yaklaşık 3 ay kadardır. Belirtilen bu zaman zarfından sonra protez yapılabilir.

DİŞ İMPLANTI ACITIR MI?

Genellikle diş implantı lokal anestezi ile yapılır. Fakat genel anestezi de kullanılmaktadır.  Lokal anestezi ve genel anestezinin birbirinden farkı ise lokal anestezide hastanın bilici yerindeyken genel anestezide ise hasta uyutulur. Diş implantı uygulamasından sonra çok büyük bir ağrı duyulmamaktadır.

Yeni yorum ekle

Düz metin

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.